MR. CANO İLE TERS KÖŞE artık Kefken.org’da

MƦ.ƇAƝƠ İԼЄ ƬЄƦƧ ƘƠ̈ŞЄ
Sevgili dostlar,sevgili tabiat aşıkları,doğa dostları bugünden itibaren bu köşeden sizlere ulaşacağım.Hemen diyeceksiniz ki bu Mr.Cano da kim.Efendim biraz kendimden bahsedeyim.1979 İ.Ü.Eczacılık Fakültesi Mezunu ve 37 yıllık Eczacıyım.Şu an Kefkendeki Merkez Eczanesinin sahibiyim.Aynı zamanda 1987 İ.Ü.Devlet Konservatuarı mezunuyum yani yaklaşık 30 yıldır profesyonel müzisyenim.İşte bu Mr.Cano buradan kalan bir mahlas.Müzik piyasasında sayısız albümde,sayısız jingle(reklam müziği)da aranjörlük yaptım ve medyadaki arkadaşlarım başta Sevcan Yılmaz,Savaş Ay ve Yaşar Gürsoy bana bu isimin yakıştığını söylediler.Gerçekte asıl isimim aşağıda yazdım ve gerçekten uzun.Bu nedenle sizler de beni Mr.Cano olarak tanıyacaksınız.
Bu köşede Kefken,Cebeci ve Kerpenin ve buralar da adı duyulmamış sayısız doğa harikalarının tanıtımı,özellikleri,sorunları ve çözümleri ile ilgili paylaşımlarda bulunacak ve birlikte beyin fırtınası yapacağız.
Birincil amaç tabii ki bölgemizi tanıtmak onunla ilgili doğrulara parmak basmak ve bir yerlere doğru mesajlar göndermek ve tüm bunları sizlerle de paylaşmaktır.Duygu ve düşüncelerinizi aşağıda yazılı mail adresi ile bana iletebilirsiniz.Sitenin mimarı İsmail bey’in böyle bir olayında yanında yer almamak mümkün mü 🙂 biz de burada doğal yerimizi alarak bu köşeden katkıda bulunmak adına buradayız..Sizler de ilginiz ve cesaret veren katılımlarınızla bizleri cesaretlendireceksiniz.Sizlerin her olumlu ivmesi bize güç verecektir.Artık sadede gelirsek bugün kü konumuza şöyle bir girelim. 🙂
Doğanın kendine ait bir sesi,bir kokusu,bir titreşimi var…! Büyük kentlerde bunu duyamaz,hissedemezsiniz.Bir ağustos böceğinin cırlaması,kurbağaların koro halinde vraklamaları..rüzgar ile adeta raks eden ağaçların hışırtıları ve üzerlerinde gezen Türkiyenin maymunları sincaplar..burnunuza denizden gelen iyot kokusu ile birlikte ona karışan çevrenizdeki nebatın karma kokusu..tüm bu armoni ile var olduğunuzu huzuru ve en önemlisi yaşadığınızı hissedersiniz.
Trafikte gıdım gıdım giden araçlarda zamanı fütursuzca israf ederken işinize ulaştığınızda zaten o yorgunlukla günü bitirmiş olarak işe başlarsınız.
“Kefken,Kerpe,Cebeci işte tüm bunlara direnen son kalelerden..”
işte bu nedenle bu bölgenin gelişme adı altında doğasının bozulması yerine özgün projeler ile özellikle Kocaeli ve Adapazarı sonra Türkiye ve Dünya’ya hitab eden turizm ve organik tarım bölgesi olarak formatlanması gerek.Nerden mi başlamalı derseniz bence önce kendimizden başlamalı ve çevremize doğru düşünceleri aşılamalıyız.İşin özü ne istediğimizi bilirsek bu bölgeyi de kendi içindeki dinamikleri bozmadan mükemmelleştirebilir,ne yapacağımızı da biliriz.
Ancak betonlaşma nedeni ile yeşilliği azalmış Cebeci bu şansını kaybetmek üzere gibi..Kefken ve Kerpenin ise hala şansı var..Mavi bayraklı denizi ile plaj turizmi açısından çok rantabl bir sahile sahibiz.
“Doğru turizm doğanın bozulmadan onun kendi dinamikleri içinde oluşturulan turizmdir.”
Kefken’e yerleşmeye karar verip geldiğim günden beri bu bölgede en çok dikkatimi çeken yaza endeksli Turizmsel hareketlerin organize olmadan ve istikrarsız olarak oluşması.Ve orantısız gelen kitlelerin de giderken arkalarında müthiş bir doğa tahribatı ve kirlilik bırakması..Yazlık evi olanların bir kısmının da burayı sadece yazın gelip kullandığı,sanki buraların sorunlarının onlar olmadan halledilebileceği gibi bir gaflet içinde olmaları.

mrcano-gun-batimi mrcano-kerpe-balik

 

 

 

 

 

 

Halbuki burası aslında onların kurtuluşu ve yaşamlarının anlam kazandığı bir yerdir.İşte burada onların da sosyal sorumluluklarının var olduğunu hatırlatırım.
Bu nedenle bölge yatırım anlamında kalıcı ve daha geniş kapsamlı projeler açısından güvenli olmamaktadır.Ayrıca Belediye ve orman işletmelerinin bu konu ile ilgili imar ve yapılanma yönünde geliştirme ve rehabilitasyon programları yapmak yerine bu konuları donmuş vaziyette tutarak ilerde yapacak biri olacaktır mantığıyla hareket etmeleri de sorunları geleceğe taşımaktadır.
Tabii ki betonlaşma ve tabiatın tahribatı adına şu anda bu durum korumacı gibi dursa da gelişme adına da bu sefer kontrolsüz bir gelişme ortamı yaratmaktadır.Özellikle Kandıra Belediyesinin Üniversiteler ile işbirliğine girerek Turizm ve Organik Tarım için projeler ürettirmeli bölgedeki tüm konuya fikirsel katkıda bulunacak yurttaşları olaya katmalıdır.Bugün itibarı ile böyle çalışmalar var ise memnuniyetle bu köşeden yayınlarım.Çünkü bilgi paylaşıldıkça büyür ve amacına ulaşır.
Ulaşım bir bölgenin gelişmesinde temel unsurlardan biridir.Benim de gelir gelmez ilk gördüğüm Yaz ya da kış bölgenin en önemli sorunu lokal ulaşımın yetersizliği.Bu konu ile ilgili fikirlerimi,projemi fotoğraf ve somut bütçesi ile sonraki yazımda belirteceğim.
Doğayla kalın,sevgiyle kalın,Sağlıkla kalın 

Mr.Cano (Mustafa Canan Öztürkatalay)
mrcanous@gmail.com
https://www.facebook.com/canan.ozturkatalay


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir