KALKINMA,İLERLEME VE SOSYALLEŞME ULAŞIMLA SAĞLANIR…!

MƦ.ƇAƝƠ İԼЄ ƬЄƦƧ ƘƠ̈ŞЄ

Sevgili dostlar, tekrar merhaba,
Bugün bölgemizdeki lokal ulaşım sorununu açacağız. Sorun büyük aslında.. Ancak bölge halkının geçmişten gelen kanıksama, dışardan gelenlerin soruna katılım eksiklikleri ile bu kadar oluyor canım daha ne olabilir ki gibi fikirsel bir sonuca da sahip.
Sahip de bugünden sonra ne olacak diyebilirsiniz. Çok şeyler olur.
Hatta Olabilir de… 
Mesela İstanbul’da ki gibi önce minibüsler olacak onlar yeterli olamayınca otobüsler devreye girecek yollar yetmeyecek yeni yollar yapılacak.
Çözüm bu mu?
Zinhar hayır…! Sonucu bir doğa katliamı ile gelen bir sayfiye hüsranı ile çarpık şehirleşme ve mutsuzluk olacaktır. Şu anki gidişatta bu yönde..
Bir Kumburgaz mı olmak amaç ya da Büyükçekmece ya da Şile.. Böyle olacaksa yandığımız gündür.
3 sene önce Gürcistan’a bir hafta sonu özellikle Batum’daki Botanik parkı’nı gezmeye gitmiştim. Gürcistan’a gitme olanağı olanlara mutlaka görmelerini öneririm. üstelik Kefken ile de aynı enlemde olan bir yer. Botanik Parkı Aşağı yukarı Kefken kadar ve bir çok ağaç ve bitki kültürü organize biçimde bakılıp, kültürlenen, muhahaza edilen bir yer.
25-30 km lik bir parkuru gücünüz kuvvetiniz yerinde ise yürüyerek ya da doğa dostu akülü minibuslarla geziyorsunuz. Yaklaşık 7-8 saatte ancak göreceli olarak bitiriyorsunuz gezinizi.. Daha detaylı gezi tabii ki zamana bağlı olarak uzuyor. Araca 16-18 kişi olarak ya da yürüyorsanız yine 20 kişilik guruplar halinde bir rehber refakatinde bilgilenerek geziyorsunuz. Kendi içinde kafeleri, restaurant’ları var. Ancak maddi imkan yönünden kısıtlı oldukları aşikar belli. Buna rağmen kendi imkanları içinde harikalar yaratmışlar.

EKOMINIBUS 2
Gelelim Kefken’e.. İşte olay burada başlıyor. Bir kere Kefken’e araça girişleri Yazın 15 Haziran’dan 15 Eylül’e kadar daha geriden kabul edilip orada geniş park alanları yaratılmalı. Yazlık evi olan ya da yerli halk için giriş çıkış kartları olmalı ve ev taşıma gibi olaylar gece 22:30’dan sabah 05:00’e kadar olabilmeli. Mesela Kurtköy sapağı bu konu da mükemmel gibi geliyor bana… Buraya kadar gelen çift yolu takiben buradaki yerli halkın 8-10 bin aracı kapsayacak arazileri kiralanarak hem yerli halka bir gelir kapısı açılacak
hem de alınacak park ücretlerinden bölgesel kalkınmaya müthiş bir kaynak aktarılacaktır. Burada Park eden araçlarla gelenler Kefken, Cebeci veya Kerpe’ye nasıl ulaşacak diyeceksiniz şimdi ?EKOMINIBUS 1

İşte bu akülü minibuslardan yeterli adette olması ile ve yine bir bedel karşılığı atıyorum kişi başı 3 TL gibi bir bedelle gideceği yere ulaşacak
gelenler. Yazlıkçılar için de aynı statü uygulanacak. İşte sonuçta Yazın oluşan kontrolsüz kalabalıkların yarattığı karmaşa ile Ambulansların gidiş geliş problemleri ile her türlü ulaşım rahatlayınca örneğin Cebeci’den bir yurttaşın hadi Kerpe’ye gidelim dediğin de belirli aralıklarla yoğunluğa göre kalkan bir midibuslar aracılığı ile ulaşması hem eğlenceli hem de turistik olacaktır. Zamanla bu ulaşım ağına Babalı, Karaağaç, Çamkonak ve diğer köyler de katılacaktır doğal olarak. Bir Sarısu’ya gitmek problem olmayacaktır. Ya da Pembe kayalara gitmek..
Bölge Ulaşımı da esas olarak kesinlikle hızlı değil eğlenceli ulaşım tercih edilmelidir. Hızlı ulaşım peşinden betonlaşma ve doğa tahribatı getirir.
Ben hızlı ulaşıma bu bölge içinde %100 karşıyım. Bölgeye kadar evet ama bölge içinde kesinlikle kuralları olmalı.. işte bu nedenle Kefken, Kerpe ve Cebeci hatta Babalı ve taa Sarısu’ya kadar en acil şekilde Doğal Park Alanı olmalıdır. İşte o zaman buralarda hem yerli halk için hem de doğa severler için çok güzel şeyler olacaktır. Herkes ne yaptığını bilecek rolünü de doğru oynayacaktır. Bunları yapmak çok zor değildir. Sadece bu konuları bilimsel Sempozyumlara açarak bilim adamlarının kesin olarak görüşü alınmalı ve Siyasi bir malzeme olmaktan uzak tutmalıdır. Yoksa bu yazdıklarım sadece bir hayal değil Masal olmaktan öteye gidemez.
Ve bizler de hep yıllar geçtikçe Kefken bir zamanlar ne kadar güzeldi, suyu şöyleydi..doğası böyleydi, şu köşede ne güzel meyva ağaçları vardı.. incirine doyum olmazdı, denize girdin mi taşları tek tek sayardın gibi şehir hikayeleri ile kendimizi kandırarak avunacağız..!
Doğayla kalın,sevgiyle kalın,Sağlıkla kalın 

Mr.Cano (Mustafa Canan Öztürkatalay)
mrcanous@gmail.com
https://www.facebook.com/canan.ozturkatalay


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir