KEFKEN VE ÇOCUKLAR

       KEFKEN VE ÇOCUKLAR…!

     Başlıktan da anlaşıldığı gibi çocuk ve kefken arasında nasıl bir ilinti var dememe gerek bile yok. Bunu gören
herkes tabii ki çocuklar için tatil,deniz,orman ve bütün bir eğitim yılının mükafatı yaz tatili gerekli ve kefken de çocuklar için harika bir yer diyecektir.

    İşte burada duracaksınız.. Çocuklar için ne tür aktivite ve park alanı var ? varsa yeterli mi ? ne eksik var canım da diyebilirsiniz..her taraf tabiat,orman,yeşil,temiz hava diyebilirsiniz..ancak bu bana göre yetersiz ve oldukça soğuk bir tatil ortamı oluşturur. Özellikle çocuklar için kefken tatil cazibesi yönünden küçük yaşlarda mecburen ancak yaşlar büyüdükçe uzaklaştığı anne-babasının yazın dinlendiği sıkıcı bir yer
olarak daima tatilini daha aktif ve hareketli tatil beldelerinde geçirmeye çalışacaktır.

  Peki çözüm nedir.?

  Bir kere Kandıra belediyesi ve büyükşehir belediyesinin toplu eğlence merkezleri ile ilgili özel imar bölgeleri tayin edip projelendirmesi ve bununla ilgilenenlere yönelik kurumsal çalışmalar yapmak zorundadır. Özellikle böyle yerlerin ruhsatlandırılmasında belediyelerin başvuru anında olayı tanıyıp her işlemde direnç göstermeyecekleri bilgiler ile donanımlı olması gerektir.

  Şimdi bir luna park başvurusunda başvurana kolaylık yerine zorluklarla dolu bir iş yeri açılış statüsü sunarsanız bu tarz işletmeler için bölgenin cazibesi olmayacaktır..

        Yani birinci sebep bölge cazibesini arttıracak belediye ruhsat işlemlerinde planlama ve kolaylık..mrcano-cocuklar-eglence-2

mrcano-cocuklar-eglence-lunapark        Luna park ya da eğlence alanları çocukların geleceğinde mutluluk duyarak hatırlayacakları terapi ve sosyalleşme alanlarıdır. Eğlence bir yaşam kaynağı ve yaşam enerjisi veren bir aktivasyondur…

         Kefken de Go-kart ve bowling  neden yok …!  

Aslında bu konuyu burada işlemek istemem Kefken’nin sadece plaj turizmine endeksli yapılanması sonucu sahillere sıkışan b ir turistik yapısının aslında daha derinlere de açılarak doğa turizmi ve konaklama yapılacak 4-5 yıldızlı otel-motel-pansiyonların da olabileceğini tespit etmek içindir.

Sosyal yaşantı ile eğlence olanaklarının sahilller yanı sıra iç bölgelerde de olabileceğine belirgin ve sivri bir örnek olarak düşündüm. Go-kart hem bir sportif alan hem de eğlence alanıdır. Bowling ile bütünleştiğinde bir anda 10 binlerce kişinin istifade ettiği müthiş bir eğlence parkuru ortaya çıkar. İç bölgelerde bile konaklayan insanların denize girme aktivitesi dışında zaten havuzlar ile de bu kısmen karşılanırken böyle eğlence alanları ile sosyal aktivasyonlarla tatillerinin bir anlam kazanmasında büyük rol oynayacaktır. Belki benim bahsettiğim bu örnek dışında daha kimbilir neler var. Mesela aklıma trambolin geliyor… Yeşil alanlarda dolaşan bir disney treni…olabilir..

mrcano-cocuklar-eglence-trenmrcano-cocuklar-eglence-gokartmrcano-cocuklar-eglence

mrcano-cocuklar-eglence-gokart-2

 

 

 

 

 

 

Özetle tatil ve turizm eğlence ve dinlence ile iç içe yapılan bir olaydır. Bu kurallar dışında yapılan her turizm hem gelen hem de hizmet verenler için sadece işkence olacaktır. Evet bir hareket olacaktır ancak buhareketten elde edilen kazançlar aslında her iki taraf içinde kayıp olacağından temelinde mutluluk olmayacaktır..

 

 

Doğayla kalın,sevgiyle kalın,Sağlıkla kalın

Mr.Cano (Mustafa Canan Öztürkatalay)

 

 

image

mrcanous@gmail.com

https://www.facebook.com/canan.ozturkatalay



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir