FESTİVAL İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN KEFKEN !

genclik1      Yukarıdaki başlıkla girdim bu sefer sevgili dostlar. Bazen direk konu ile yüzleşme şok etkisi yapar ve kişiyi gerçeğe döndürür diye. Aslında iddia dolu bir giriş gibi gelse de Kefken de yaşayan herkese çok doğal geleceğinden eminim. Asıl bugüne kadar neden yok bu daha da iddialı bir sonuç. Böyle bir yerin festivalinin olmaması da en başta sosyal sonra da ekonomik en sonra da siyasal bir kayıp bence.

     Bunun olması için her türlü potansiyel mevcut olmasına karşın sadece bir fil mezarlığı gibi kullanılan bir tatil beldesi olması ve  yöre yurttaşının ekonomik getiri için adeta Doğudaki bir yerden gider gibi iş ve geçim için bölge dışına göçleri de başka bir dram..

     Tatil içinde neş’e,dinlence,eğlence,moral motivasyon,kültürel hareket ve ekonomik hareket taşır. Turizm’in olduğu yerde canlılık,kalabalık ile gelen çeşitlilik,yaşam olur. İşte festivaller de böyle yerler de bu alaşım ve harekete noktayı koyar bölgenin formatını ülke ve dünyaya daha kolay taşımaya aracılık eder.

     Böyle bir oluşumu olmayan bir belde’nin Turizm ile beklentisi ne olursa olsun karşı karşıya kaldığı gerçek kontrolsüz kalabalıklar,karmaşa ve kimin ne yaptığının tam belli olmadığı kendine göre yorumladığı hercümerç bir turistik ortamdan öteye gidemeyecektir. Kefken,Cebeci ve Kerpe de şu an esnaf dahil yerli hakın yaşadığı sıkıntının tarifi budur. Kazanç ile yatırım yapma arasındaki bağlar ve güven zayıftır. Resmi kurumlarca garanti altına alınacak ciddi projeler yoktur ya da varsa uygulaması yoktur veya uygulanıyorsa kesin bir yerlerde yanlış ya da eksik birşeyler vardır..!  İşte festivaller böyle yerlerde adeta bir harç gibi bütün olumsuzlukları adeta sıvar doldurur. Kitlesel hareketi bölgeye yönlendirirken takvimsel olarak belirlenmiş günlerde olacağından herkes o günler için adeta şeker ve kurban bayramı için nasıl yapıyorsa program yapabilir..esnaf ona göre ürün alır,hazırlığını yapar ve bölgeye yeni bir heyecan ve hareket gelir..işte bu festivallerin yapılma zamanı çok önemlidir. Sezonun bitimine yakın artık her şey bitti denildiği anda bir enerji katmanı olarak bölgeye düşen bir festival organizasyonu suyun akışının terse dönmesi gibi bir anda hareket getirecektir.

 

Beach Summer Music Concert Outdoors Recreational Pursuit ConceptEğlencelik-Gençlik

NASIL BİR FESTİVAL ?

  Bir müzisyen olarak yabancı olmadığım festival organizasyonlarından Kefken’e uygun nasıl bir festival olması gerek diye düşündüğüm de 3 ayrı proje aklıma geliyor.

   Birincisi bölge doğası ile özdeş bir rock festivali yarışması ki zeytinli dışında Marmara bölgesinde böyle bir organizasyon yok. Düşünebiliyormusunuz Athena,Manga,M.F.Ö gibi gurupların jürilik yaptığı Ulusal bir TV’den yayınlanan müzik festival organizasyonunu…ve kefken’e getirilerini..

big crowd at a live concert of a famous rockband

 

 

 

 

 

 

İkincisi ise bölge geleneksel balıkçılık esaslı bir balık ve deniz festivali..mesela survivor tarzı yarışma organizasyonu( kefken  adası kullanılabilir) ile beraber surf ve su kayağı yarışları,sutopu müsabakaları ile oluşan ile finali müzik konseri ile biten sportif bir festival..ve düşünebiliyormusunuz hareket ve kalabalığı yine.

Sporcularin-bilgilerini-guncellemeleri Avrupa-Isitme-Engelliler-Plaj-Voleybolu-Sampiyonasi-Alanyada-Basladi_4219d_01 7226

.Üçüncüsü ise bölgenin dahabozulmamış doğasına yönelik dağcılık,jogging ve fotoğraf-video sanatı ile yapılacak turlar ve bunları bir festival içinde toplamak..yine final de müzik konseri vermek..

dsc_5819635122450664859262$685x450

    Aslında gönlümden geçen bu üç ihtimalinde aynı anda beraber olması..işte o zaman düşünün tam yaz bitti artık işler bitiyor derken..mesela eylül ayının 1-15’i arası yüzbinlerce insanın yaz gibi geldiğini hayal ederseniz burada yazdıklarımın ne anlama geldiğini daha iyi anlayacaksınız,

 

 

 

 

Doğayla kalın,sevgiyle kalın,Sağlıkla kalın

Mr.Cano (Mustafa Canan Öztürkatalay)

mrcanous@gmail.com

https://www.facebook.com/canan.ozturkatalay

https://twitter.com/MRCANOUS

 



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir