Kefken Bölgesi Sağlık Hizmeti Problemi ve Çözümü

 1. Haritaya şöyle bir baktığınızda oldukça azametli bir yerdedir Kefken-Cebeci ve Kerpe..
  İstanbul’a 155 km,Sakarya’ya 50 km,Kocaeli’ne 68 km’dir.Ama sağlık hizmetleri yönünden maalesef yetersizdir.Kefken merkezde bir sağlık ocağı ve iki doktor kadrosu olmasına karşın ben 3 yıldır burada eczane işletiyorum iki doktor bir arada çok nadir gördüm belki de sadece yazları.. 
  Hele doktorlar Aile hekimi olunca sadece bölge halkına ve Kocaeli dışı ikamet edenlere bakabildiğinden aile hekimliğini taşımayan Kocaeli de ikameti olan vatandaşlarla her gün sorun yaşanmakta. Özellikle yazın kalabalık olunca ihtiyaca cevap verememektedir.Özellilke
  Bu ne sonuç doğurur derseniz… hani bir aracınız olsun ve tekerleklerinden biri olmasın diye düşünün. İşte öyle bir şey.
  Turizm beldesi ilan edilen bir yerde sağlık hizmetleri on numara olmalıdır. Neden mi? Çünkü siz dışardan insanların gelerek tüketim yapması üzerine dayalı bir Turizm ekonomisi planlıyorsunuz ancak bunun sağlık ayağı yok denecek kadar yetersiz. Yani buraya tatile gelen hasta oldu mu sağlık hizmetinden faydalanması için sağlık ocağındaki iki doktor( ki 2015 yazı sadece bir doktor vardı o da Aile Hekimiydi) dışında en yakın yer Kandıra Devlet Hastanesi..Ancak yazın bu bölgeye gelen yüzbinlerce kalabalık ve oluşan trafik yoğunluğu nedeni ile acil durumlarda 20 km yol katetmenin saatleri bulabileceğini düşünürseniz konunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlarsınız.. kronik hasta olup standart sağlık hizmeti alarak tatil yapabilecek olanlar için de problem oluşacaktır. çünkü basit bir enjeksiyon için bile sıkıntı yaşayabilecektir.Akşam 17:00’den sonra Kefken-Cebeci ve Kerpe’de sağlık hizmeti veren bir tek Eczane vardır. Kışın 19:00’a kadar yazın da 7 gün C.tesi,Pazar dahil gece 11:00’e kadar açık kalıyor.Ancak Tıbbi hizmet olarak 17:00’den sonra doktor bulunmamaktadır.
  Çözüm nedir ?
  Yaz ve kış dönemi yerleşik olan halk için çözüm…!
  ilki yerli ve yazlığı olan halkın aile hekimliğinin ne anlama geldiğini iyi algılaması gerek..Aile hekiminin buraya tayinle değil kendi isteği ile geldiğini ve katılımla gücünün arttığını anlamalı. O zaman sağlık ocağı (ASM) fonksiyon olarak daha aktif olabilir. Bugün için Aile Hekimleri kefkeni tercih etmemektedir. Çünkü doktor kadrosu ikidir. Tek doktor olduğunda mecburen diğer doktorun da hastasına bakmak zorunda kalmakta ancak buradan maddi bir katkı alamamaktadır. Ama yine de sağlık ocağının tüm giderleri ki kira,elektrik,ısınma,telefon,internet ve yardımcı personel maaş ve ssk primlerini tek başına karşılamaktadır. Ayrıca burada tüketilen spanç,antiseptik çözeltiler,enjektör gibi malzemelerin de doktor tarafından karşılandığını üzerine koyarsak burada Aile hekimi anlamında idame bir yapı bu nedenle oluşamamaktadır. Yani yaz-kış olarak doktor kadrosu acilen bire düşürülmelidir. Ancak o zaman doktorlar için çalışırken verimli olabilecekleri bir ortam oluşacak ve devamlı kalıcı bir sağlık hizmeti olacaktır.
  Özellikle yaz-kış dönemi bölge halkı ve Aile Hekimliği burada olan yurttaşlar için sağlık hizmeti ile ilgili 1.kademede çok önemli bir sorun kalmayacak. Hasta takibi,hamile,doğum ve evde sağlık hizmetleri,köylerde sağlık hizmetleri rutinleşecektir.
  Yaz için çözüm…!
  Araştırma ve incelemelerimden çıkan sonuçlara göre.. Yaz için üç ayrı çözüm vardır
  1- Aile Sağlığı Merkezinde (ASM) yaz sezonu için doktor kadrosu açılıp en az iki doktor vazifelendirmek. Böylece yazın 3 doktorla hizmet vermek.
  Bugüne kadar yapılmaya çalışılan da budur ama son iki yıldır yeterli doktor olmadığından genellikle bir doktor gönderilebilmektedir. Hatta buradaki Aile hekimi geçen sene tek olarak hem kendine kayıtlı hastalara hem de yazın gelen o büyük kalabalığa cevap vermek zorunda kalmıştır. Ancak özellikle yazın buraya tatile gelen halkın Aile sağlık hizmetleri ile ilgili detaylı bir bilgisi olmadığından Aile Sağlığı Merkezinden kendi geldikleri yerlerdeki ASM’lerden isteyemeyecekleri hizmeti isteyip olumlu cevap alamayınca tatsız hadiselere neden olmaktadırlar. Bu nedenle en son aile hekimi de buradaki süresi dolunca hemen yer değişikliği yapmıştır.
  Demek ki bu çözüm yeterli değildir ve sorun çözmek yerine sorunlara böyle geçici çözüm üretilerek sorunlar daha da derinleştirilmektedir…

2- Cebeci,kefken ve kerpe de kontenyir seyyar sağlık kabinleri ver her kabinde bir doktor bir hemşire ile mükemmel bir sağlık hizmeti yaratır
Kocaeli büyük şehir belediyesi yazın bu bölgede acil ambulans hizmeti vermektedir. Büyükşehir sonuçta seçilmiş bir başkanı olan kurumdur. Yani siyasi bir erktir. Belediyelerin sağlık kuruluşu yapılandırması da yasal olarak mümkündür. İşte siyasi anlamda buranın turizm ve diğer formatları ile kendi reklamını da yaparak turizm adına buraya yüzbinlerce insanı yönlendiren siyasetin bu kalabalıkları tek parça görmeyip buna karşı uygun acil ve idameli eylem planları geliştirmesi gerektir. Benim son üç yıldır gördüğüm cankurtaran hizmetleri dışında hemşire düzeyinde ambulans hizmeti vermekten başka bir faaliyet yoktur.
Peki Kocaeli büyükşehir belediyesi ne yapmalıdır… ?
Cebeci,kefken ve kerpe de kontenyir seyyar sağlık kabinleri ver her kabinde bir doktor bir hemşire ile mükemmel bir sağlık hizmeti yaratır. Ve yazın turizm amaçlı gelen kitleye verilen sağlık hizmetinde aksama olmaz.

mrcano-kefken-saglik-hizmeti-problemi-1 mrcano-kefken-saglik-hizmeti-problemi-2

3- Kocaeli il sağlık müdürlüğü aracılığı ile Kandıra ilçe sağlık başkanlığının bölge polikliniği bazında buradaki ASM’yi formatlayarak oluşturulacak bütçe ile sağlık bakanlığından bütçe ayrılarak tam teşekküllü bir sağlık merkezine dönüştürülmesidir.
Bölgenin aslında bağımsız bir coğrafik yapısı var ve bu seçenek de buraya başarıyla uyarlanabilir.doktor yönünden kadro olacağından tayinli olarak doktor gelir. Ve bu yapı aile hekimliği ile iç içe çalışır tıpkı kandıra merkezdeki gibi. Bu durum biraz daha reel gibidir.ama hangi seçenek olursa olsun burada sağlık yönünden acilen hamleler yapmak zorunludur. Yoksa yarın bugünden geç olabilir.
Doğayla kalın,sevgiyle kalın,Sağlıkla kalın 
Mr.Cano (Mustafa Canan Öztürkatalay)
mrcanous@gmail.com
https://www.facebook.com/canan.ozturkatalay


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir