NERDE O ESKİ BAYRAMLAR !

image

Gerçekten her yeni Bayram’da ister dini olsun ister milli… Artık böyle düşünür olduk..acaba yaşlanıyoruz da geçmişe özlem mi duyuyoruz diye bu yazıyı bir kaç aydır yayınlamaktan kaçındım..
Ama son 16 yılın bilançosunu yapıp incelediğim de her sene şu veya bu nedenlerle bayramlar bir şekilde etkilerini kaybetmişler.Dini Bayram’lar da adeta yeni bir tatil olanağına dönüşmüş..Bir iki gün öncesi ve sonrası için alınan izinlerle adeta yeni bir yıllık izin olarak kullanılan süreler haline getirilmiştir..

image
Bayram’lardan somut uzaklaşmanın en yakın Başlangıç tarihi Marmara depremidir..

o elim doğa hareketi ile tüm ülkede ki herkesin Neşe’si kaçmıştı..gülmek bayram kutlamak bizler için mümkün değildi..ulusça yastaydık..
Sonra terör hareketleri bombalar huzursuzluklar sosyal hayata şu veya bu sebeplerle gerek siyasiler gerek belirli yerlerdeki kişilerce yapılan sataşma ve sözsel saldırılar ile adeta içe kapanan melankolik bir toplum haline dönüştük.
Maçlara gitmek adeta imkansızlaştı..Tiyatrolar şu bu sebeple kapatılmaya eğlence yerleri şu bu sebeple ruhsat iptallerine kadar her türlü sosyal alanlarda ama direk ama indirek kısıtlamalarla karşılıklı iletişim olanakları azaltıldı..
Ha dini Bayram’larda Büyükşehir’lerde toplu taşıma araçlarının ücretsiz hizmeti güzel bir adım olarak uygulansa da uzun süreli Bayram’lar bir anda tatil olanağı Suna’n bir konuma geçtiği için bu uygulamanın kısmen şehiri bedava gezen bir kitleye hizmet eder duruma getirdiğini söylesek yalan olmaz..?
Bayram arifesi ile başlayan bir trafik boşalması ve bayram sonu oluşan trafik yığılması arasında yapılmaya çalışılan bir tatil süreci…işte dini Bayram’ların yeni bilançosu..buna bağlı da trafik kazaları..image

 

Yahu çocukluğumuzda Bayram’ların gelişini iple çekerdik..Şeker Bayram’ından 1-2 hafta önce kıyafetlerimiz alınır,Arif’e günü berbere gidilip traş olunurdu..Bayram traşı söylemi buradan çıktı..
Anneler kendi yörelerine göre yemekler yapar,babalar da Bayram’ın 1.günü kimlere 2.günü kimlere gidilecek diye listeler yapardı..biz çocuklar da heyecanla yiyeceğimiz çikolata ve şekerlerin hayalini lunapark hayalini kurardık..
Müthiş bir sosyal iletişim vardı..küsler barışır,düşmanlıklar unutulurdu..Gayrimüslim ahbap ve komşular bayram kutlamaya katılırlardı..

Milli Bayram’larda öyleydi..19 mayıs-30 ağustos-29 ekim -23 nisan’ı iple çekerdik..törenleri izler hep bir olmanın mutluluğunu tadardık..milli Bayram’larda o şu bu yoktu biz vardık…
Gelip bugüne bakınca hayıflanmayıp da ne yapalım Allahaşkına.

image

Bayram ziyareti yapacak yakınların çoğu tatilde…milli Bayram’lar terör,bomba nedenleri ile iptal ediliyorlar..çocuklar hangi ülkenin vatandaşı olduğunu neredeyse unutacaklar..her gün şehitler verirken yas duyarken Nasıl bayram kutlanır derseniz işte sonuç ortada daha fazla yazmama gerek de yok…herkes bu yazıdan daha da fazlasını söyleyecektir eminim..

Yine de eski Bayram’ların hatırına siz dostların kurban Bayram’ını en içten Dilek’lerimle kutlarım ..nice Bayram’lara ülkemizin ve halkımızın barış huzur ve sağlıkla ulaşmasını canı gönülden temenni ederim..



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir